دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

انواع روبان

روبان نواري پارچه اي است با ضخامت هاي مختلف، كه استفاده از آن از قديم  در كتب و رساله ها متداول بوده است و به جهت مهر و موم كردن از آن استفاده مي شده است. كتاب هايي كه از اهميت بالايي برخوردار بودند ويا رساله هاي پادشاهي به جهت جلوگيري از باز شدن كتاب و رساله با روبان بسته شده و مهر و موم مي شدند. اما بيشترين مورد استفاده از روبان براي نشانه گذاري است كه مطالعه كننده بتواند راحت تر به صفحه مورد نظر خود براي مرتبه بعدي دست پيدا كند. مي توان از ضخامت هاي مختلف براي اين كار استفاده كرد ، امروزه از پهناي نيم سانت بصورت متداول استفاده مي گردد.

امروزه استفاده از روبان به يكي از آپشن ها و مزاياي سررسيد تبديل  شده و جاي خود را در اين محصول محكم كرده است

هم به لحاظ نشانه گذاري كاربرد دارد و هم اينكه به زيباتر شدن سررسيد كمك مي كند

امروزه از روبان براي بسته بندي و كادو، آويز هاي نمايشگاهي، آويز كارت هاي تبليغاتي و … استفاده مي شود.

روبان در سررسيد

نوار پارچه اي عموما از جنس ساتن كه مي توان در رنگ هاي مختلف در سررسيد استفاده نمود و با توجه به هماهنگي با رنگ جلد سررسيد و يا رنگ سازماني درخواستي مشتري بطور اختصاصي در سررسيد استفاده نمود.

روبان اختصاصي را به دو صورت مي توان چاپ كرد:

  1. چاپ مستقيم بر روي روبان

گاها شركت ها تمايل دارند نشان تجاري و يا شعار خود را روي روبان سررسيد داشته باشند ، اين كار هم به زيبايي روبان كمك مي كند و هم گزينه موثري در ثبت نشان تجاري در ذهن مصرف كننده و تبليغات خواهد بود.

مي توان لوگو و شعار را به صورت اختصاصي تكرنگ و چند رنگ روي روبان چاپ كرد، اما بدليل هزينه كمتر و يكدست بودن از چاپ تك رنگ استفاده مي شود و اين نكته را هم بايد مد نظر قرار داد كه چاپ چند رنگ برروي روبان بدليل كاهش كيفيت چاپ و افزايش ريسك روي هم خوري رنگ ها توصيه نمي شود و نكته ي مهمتر اينكه هزينه چاپ تكرنگ به مراتب خيلي كمتر از چاپ چند رنگ خواهد بود.

  1. سفارش بافت روبان

مي توان نشان تجاري و شعار را در قالب تاروپود روبان بافت اين كار يكي از روش هاي متداول هست اما نتوانسته خيلي طرفداران زيادي را به خود جلب كند شايد بتوان دو دليل براي عدم استقبال مناسب از گزينه داشت: يكي اينكه كيفيت مورد انتظاري كه از چاپ بدست مي آيد را نميتوان از بافت بدست آورد و عموما لوگو داراي رنجه خواهد بود و اين سبب ناخوانايي لوگو خواهد شد. ديگر اينكه هزينه بافت روبان خيلي بالاتر از چاپ مي شود و در رقابت هزينه اي قطعا چاپ روي روبان برنده خواهد بود

نكته نهايي كه ميتوان عنوان كرد اين است كه بافت روبان كارايي بهتري نسبت به چاپ در سررسيد اضافه نخواهد كرد و طبيعتا به سمت هزينه پايينتر برويم منطقي تر خواهد بود.

نكات استفاده از روبان در سررسيد

استفاده از روبان تنها در سررسيد هاي ته دوخت امكان پذيراست و سررسيد هاي فنري اين قابليت را ندارند. روبان از طريق چسب به عطف سررسيد محكم چسبانده شده تا در صورت كشيده شدن كنده نشود، روش برش روبان در صحافي نيز به اين صورت است كه در سايز هاي استاندارد دور يك مقواي ضخيم پيچيده شده و توسط سيخ داغ برش داده مي شود مزيت استفاده از سيخ داغ نسبت به برش با قيچي و تيغ اين است كه از ريش ريش شدن روبان جلوگيري خواهد شد.

مدل هاي مختلف استفاده از روبان در سررسيد

به طور معمول اكثريت توليد كنندگان از روبان تكي براي داخل سررسيد استفاده مي كنند اما گاها ديده شده كه برخي توليد كنندگان براي سهولت كاربري از دو روبان داخل سررسيد استفاده كرده كه امكان نشانه گذاري بيشتر را داخل سررسيد فراهم ميكند

اما يك مدل ديگر براي استفاده از روبان هم وجود دارد و آن روبان دو لايه و آويز پلاك هست كه اصطلاحا يك پلاك مربعي كوچك چاك دار را از انتهاي روبان آويزان ميكنند اين كار هم ظاهر سررسيد را زيباتر ميكند و هم امكان اينكه مشتري بتواند روي پلاك حكاكي ليزري انجام دهد را نيز فراهم مي كند. مشكلي كه در استفاده از آويز پلاك در سررسيد وجود دارد اين است كه توليد كنندگاني كه از دستگاه هاي تمام اتوماتيك يا اصطلاحا دستگاه هاي لاين براي صحافي استفاده مي كنند امكان اضافه كردن اين آپشن را بدليل محدوديت دستگاه ندارند و فقط اين آپشن در صحافي نيمه توماتيك وجود دارد. در تحليل اين موضوع و كمك به انتخاب بهتر شما بايد گفت كه صحافي تمام اتوماتيك به مراتب استحكام بيشتري به صحافي سرسيد نسبت به صحافي نيمه اتوماتيك و دستي مي دهد و در نظر داشته باشيد كه هزينه روبان دولايه و پلاك هم به سررسيد اضافه خواهد شد.